Tatil Cenneti Fethiye Ölüdeniz

Tatil Cenneti Fethiye Ölüdeniz

Muğla 'nın Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz beldesi eşsiz güzellikleriyle muhteşem deniziyle görülmesi gereken yerler arasındadır. Ölüdeniz çevresindeki sahiller sürekli dalgalarla boğuştuğu için Ölüdeniz ' de tek bir dalgaya bile rastlanılmamıştır. Bundan dolayı beldenin adı Ölüdeniz olmuştur.

Ölüdeniz

Ayrıca Ölüdeniz muhteşem denizinden dolayı en iyi deniz ödülünü almıştır. Doğa harikası olan bu belde her yıl binlerce yerli ve yabancı turist çekmektedir. Her yıl gelişen tatil beldesi deniziyle, incecik kumuyla, eşsiz plajları birçok gezgin ve tatilciler tarafından tercih edilmektedir. Muğla Ölüdeniz beldesinde geçmiş zamanlarda Likya Uygarlığı hakimdi. Dolayısıyla bu belde birçok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Likyalılar tarafından güneş diyarı olarak adlandırılan belde Teke yarımadasında bulunmaktadır. 

Ölüdeniz Nerede ?

Ölüdeniz Türkiye'nin Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir tatil beldesidir. İlçe merkesine yaklaşık 16 KM uzaklıkta olup yolları biraz zorludur. Fethiye Merkez'den her 15-20 dakikada bir toplu taşıma vardır.

Ölüdeniz 'de Görülmesi Gereken Yerler

Sadece Türkiye ‘de değil dünyada da oldukça popüler bir tatil beldesi haline gelen Fethiye Ölüdeniz eşi benzeri olmayan doğa harikalarıyla her sene binlerce yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Sizlerde bu güzel beldeyi görüp, tatilinizi burada geçirmek istiyorsanız öncelikle Ölüdeniz’in muhteşem güzellikteki plajını görmelisiniz. İşte sizlere Ölüdeniz beldesini detaylarıyla bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Kıdrak Koyu

Belce kız beldesine 4 km uzaklıkta olan bu koy tertemiz plajı ve sık çam ağaçlarıyla günübirlik gidilebilecek mesire alanıdır. Genelde beldeye insanlar piknik yapmak amaçlı ve doğayla baş başa kalabilmek adına gelmektedirler.

Kelebekler Vadisi

Muğla görülmesi gereken yerler arasında gösterilen doğa severlerin uğrak mekanlarından olan Kelebekler Vadisi, kelebeklerin ormanın içinde adeta dans ettiği, eşsiz manzarasıyla buraya gelen misafirleri kendisine hayran bırakmaktadır. Seksen tane kelebek türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kelebekler vadisine gelipte bu beldeyi gezip görmeden, eşsiz manzarasında fotoğraf çekilmeden buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Babadağ

Doğu Akdeniz Bölgesi 'nde konumlanan Babadağ, iki zirvesinin birbirinden ayrık olması sebebiyle bazı otoriteler tarafından sıradağ olarak da nitelendirilir. 1.400 metrelik rakımı olan zirve Karatepe adıyla anılır. İki zirvenin arasından bir sel vadisi geçer. Kireçtaşı diğer adıyla kalkerden meydana gelen 2 zirve birbiriyle karşılıklı halde bulunur. Zengin bitki çeşitliliğinin başında 1.400 metre ile 1.800 metre arasında yoğun rastlanan akçaağaç ve sedir yer alır. Karatepe adını alan zirvenin denize uzaklığı yaklaşık 5 kilometre olduğu için zirveden denize doğru rotalı yamaç paraşütü en çok buradan gerçekleştirilir. Hem yüksekliği hem de manzarası ile turistlerin ilk tercihi olan Babadağ, özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görür. Yamaç paraşütü yapmak için tırmanılması gereken yol ise yaklaşık 30 ile 40 dakika arasında değişir.

Belcekız Plajı

Ölüdeniz 'de deniz keyfi yaşayabileceğiniz en güzel yerlerden birisi Belcekız Plajı ' yerlere göre denizi biraz daha dalgalıdır ve su hemen derinleşir. Bu nedenle çoğu denize girmek isterseniz bu konuda dikkatli olmanızda fayda var. Upuzun kumsa çeken Belcekız Plajı aynı zamanda yamaç paraşütü yapanların iniş noktasıdır. De yüzerken başınızı kaldırdığınızda üstünüzden süzülen insanları görebilirsiniz. Sa işletme mevcuttur. Dilerseniz şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz gibi havlunu kumlara serilebilir ve bütün gün denizin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle sabah s tenha olan Belcekız Plajı akşamüstüne doğru oldukça kalabalıklaşmaktadır. Gün saatlerinde dalga da az olduğu için denize girmek daha keyiflidir. Karnınız acıktı işletmelerden dilediğinizi seçip oturabilir, yemeğinizi yedikten sonra ağaçların al çayınızı yudumlayabilirsiniz. Belcekız 'a minibüs ile ulaşım sağlayabileceğiniz gib aracınız ile gelirseniz civardaki otoparklara bırakabilirsiniz.

Likya Yolu

Ölüdeniz den başlayan bir dağ yolu düşünün. Binlerce yıllık uygarlıkların peşinde olan bu yol Antalya 'ya kadar uzanıyor. Yolun sağ tarafında masmavi deniz, sol tarafında ise yemyeşil ormanlar bulunmaktadır. Dünyanın en güzel doğa yürüyüşü rotalarının içinde bu Likya Yolunun olması gurur vericidir. Kesinlikle gidilesi görülesi yerlerden biridir.

Ölüdeniz Tabiat Parkı

Ölüdeniz 'de bulunan 40 yıllık geçmişe sahip olan Tabiat Parkı geçmiş yıllardan bu yana halkın kullanımına açıktır. Buraya gelip denize girebilir, ağaç kokusunun içinde sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Kesinlikle sakin sessiz ağaç kokuları içinde kitap okunası yerlerden.

 

 

Whatsapp Destek Telefon Destek E-Mail Destek